TOP 10: filmowe twardzielki

Historia Domino Harvey, dziewczyny z dobrego domu, która postanowiła porzucić luksusowe, beztroskie życie i rozpocząć karierę jako łowczyni nagród (!) zainspirowała Hollywood do stworzenia filmu zatytułowanego po prostu "Domino". W rolę Harvey wcieliła się Keira Knightley.Kojarzona przede wszystkim z rolami filigranowych i niewinnych kobiet, tu aktorka mogła pokazać swoją drapieżną stronę. Obraz w reżyserii Tony'ego Scotta będzie można obejrzeć w Stopklatce TV w niedzielę, 6 września, o 20:00. Z tej okazji przypominamy ranking największych kinowych twardzielek. Na którym miejscu umieścilibyście tu Keirę Knightley z "Domino"? Czekamy na Wasze komentarze!

Sarah Connor - Linda Hamilton ("Terminator 2")
 

O ile w pierwszej części "Terminatora" postać Sary Connor była jeszcze dość "niewinna", o tyle w dwójce to już kobieta, która imponuje swoim wyszkoleniem militarnym i sprawnością fizyczną. Ciężko się dziwić - musiała chronić swojego syna przed śmiercionośnym T-1000.

Ellen Ripley - Sigourney Weaver ("Obcy")
 

Ikona! Pod koniec lat '70, widownia w USA była zszokowana, że to kobiecie udaje się wygrać walkę z przerażającym ksenomorfem i przeżyć z pośród wszystkich bohaterów. W każdej kolejnej części sagi o "Obcym", Weaver coraz bardziej ewoluowała, stając się przywodczynią grup.

Alice - Milla Jovovich ("Resident Evil")
 

Seria "Resident Evil" to kura znosząca złote jaja, zaś reżyser Paul W. Anderson w głównej roli obsadził swoją żonę. Milla Jovovich w roli Alice wprawiła się w zabijaniu zombie - sztukę tę opanowała do perfekcji.

Lucy - Scarlett Johansson ("Lucy")
 

Współczujemy zbirom, którzy natrafili na Lucy. Jej umiejętności przechodziły ludzkie pojęcie, a to wszystko dzięki tajemniczemu narkotykowi uwalniającemu nieznane dotąd możliwości. Telekineza, teleportacja, perfekcyjne opanowanie sztuk walki to... zaledwie czubek góry lodowej.

G.I. Jane - Demi Moore ("G.I. Jane")
 

W naszym zestawieniu obowiązkowo musiało się znaleźć miejsce dla Demi Moore i jej słynnej roli u Ridleya Scotta. Jej przemiana (słynne scena golenia włosów) na stałe zapisała się w historii kina.
 

Trinity -  Carrie-Anne Moss ("Matrix")
 

Biega po ścianach, pilotuje helikopter, walczy z agentami... Jedynie nie omija naboi w tak spektakularny sposób jak Neo, ale czy to ważne? Jest odważna, nie cofa się przed nikim i niczym. I dodatkowo świetnie się ubiera!

Beatrix Kiddo/Czarna Mamba - Uma Thurman ("Kill Bill")
 

Legenda głosi, że aktorka otrzymała tę rolę jako prezent urodzinowy od Quentina Tarantino. Nie dziwi to, gdyż została okrzyknięta jako jedna z muz słynnego reżysera. Scena walki kataną z "Kill Billa" w jej wykonaniu przeszła już do historii kina.

Katnis Everdeen - Jennifer Lawrence ("Igrzyska śmierci")
 
Wystarczy dać do jej rąk łuk i strzały, by zrobić z niej śmiertelnie niebezpieczną przeciwniczkę. Jak robić rewolucję, to tylko z nią! Jak sobie poradzi w walce z bezdusznym systemem? Przekonamy się tego w nowej odłosnie "Igrzysk śmierci".

Luz - Michelle Rodriguez ("Maczeta zabija")
 

Za dnia sprzedaje ciepłe posiłki w barze na kółkach, zaś wieczorami walczy w ruchu oporu. W finałowej scenie filmu "Maczeta zabija" z przepaską na oku, spluwami w ręce i bandziorami wokół, robi istną jatkę.


Rosie, Billie i Varla -  "Szybciej koteczku! Zabij! Zabij!"
 

Rosie, Billie i Varla, to członkine damskiego gangu. Dziewczyny, śliczne i hojnie obdarzone przez naturę, są także agresywne, bezwzględne i nie wahają się przed używaniem przemocy. Kutowy obraz, na którym wzorował się Quentin Tarantino przy tworzeniu "Death Proof".
 
[Jędrzej Bukowski]