TOP 10: filmy do obejrzenia z przyjaciółką

TOP 10: filmy do obejrzenia z przyjaciółką
"Thelma i Louise" - dramat w reżyserii Ridleya Scotta opowiada o wielkiej przyjaźni dwóch kobiet. Nawiązując do tego obrazu przedstawiamy ranking filmów, w których damska przyjaźń odgrywa główną rolę.

10. "Romy i Michelle na zjeździe absolwentów" (1997), reż. David Mirkin

"Romy i Michelle na zjeździe absolwentów", reż. David Mirkin
"Romy i Michelle na zjeździe absolwentów", reż. David Mirkin

Komedia o Romy i Michelle. Kobiety przyjaźnią się od kilkunastu lat i są nierozłączne. Wspominają liceum jako najlepszy czas w ich życiu, kiedy miały jeszcze młodość, urodę i popularność. Kiedy otrzymują zaproszenie na bal absolwentów szkoły, postanawiają zaskoczyć kolegów wymyślonymi faktami ze swojego życia.

9. "Lepkie paluszki" (1988), reż. Catlin Adams

"Lepkie paluszki", reż. Catlin Adams
"Lepkie paluszki", reż. Catlin Adams

Opowieść o Hattie i Lolly, które mają problemy finansowe. Kiedy przyjaciel daje im na przechowanie torbę, kobiety odkrywają, że znajduje się w niej 900 tysięcy dolarów. Postanawiają wykorzystać pieniądze we własnym celu, przez co wpakują się w prawdziwe tarapaty.

8. "Connie i Carla" (2004), reż. Michael Lembeck

"Connie i Carla", reż. Michael Lembeck
"Connie i Carla", reż. Michael Lembeck

Komedia kryminalna, której głównymi bohaterkami są dwie piosenkarki z amatorskiego teatru, Connie i Carla. Kiedy dziewczyny zostają świadkami zabójstwa swojego szefa, zmuszone są uciekać. Przyjeżdżają do Los Angeles, gdzie, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość, występują jako drag queens.

7. "Siostrzyczki" (2002), reż. Bob Dolman

"Siostrzyczki", reż. Bob Dolman
"Siostrzyczki", reż. Bob Dolman

Historia Suzette i Lavinii, które w młodości były najlepszymi przyjaciółkami. Jako rockowe groupies prowadziły szalone i nieprzewidywalne życie, jednak straciły ze sobą kontakt. Po dwudziestu latach ich losy znów się ze sobą krzyżują. Suzette wciąż imprezuje, ale Lavinia zmieniła się nie do poznania.

6. "Zwariowane szczęście" (1987), reż. Arthur Hiller

"Zwariowane szczęście", reż. Arthur Hiller
"Zwariowane szczęście", reż. Arthur Hiller

Opowieść o dwóch kobietach Lauren i Sandy, które ukończyły tę samą klasę teatralną, choć są całkowitymi przeciwieństwami. Jak się okazuje, coś ich jednak ze sobą łączy: kobiety mają tego samego kochanka. Kiedy mężczyzna w niewyjaśnionych okolicznościach znika, Lauren i Sandy zawiązują sojusz i postanawiają odnaleźć oszusta.

5. "Wariatki" (1988), reż. Garry Marshall

"Wariatki", reż. Garry Marshall
"Wariatki", reż. Garry Marshall

Historia Cecilii "CC" Bloom i Hillary Whitney Essex, które pierwszy raz spotkały się na plaży w Atlantic City w 1957 roku, mając jedenaście lat. Choć wiedziały, że niebawem będą musiały się rozstać, postanowiły nie tracić ze sobą kontaktu. Przez jedenaście lat wysyłają one do siebie listy, w których opowiadają o swoim życiu i problemach.

4. "Ghost World" (2001), reż. Terry Zwigoff

"Ghost World", reż. Terry Zwigoff
"Ghost World", reż. Terry Zwigoff

Film będący ekranizacją komiksu Daniela Clowesa. Ukazuje on historię dwóch nierozłącznych przyjaciółek, Enid i Rebeki, które kończą szkołę średnią. Dziewczyny stając u progu dorosłości, pragną za wszelką cenę wyrwać się z domu, nie przewidują jednak, że wystawi to ich przyjaźń na ciężką próbę.

3. "Mężczyźni wolą blondynki" (1953), reż. Howard Hawks

"Mężczyźni wolą blondynki", reż. Howard Hawks
"Mężczyźni wolą blondynki", reż. Howard Hawks

Klasyk z Marylin Monroe i Jane Russell w rolach głównych. Historia dwóch przyjaciółek, a zarazem piosenkarek rewiowych, Lorelei i Dorothy, które płyną do Paryża. Ich zabawa kończy się kiedy kobiety odkrywają, że śledzi je detektyw wynajęty przez ojca narzeczonego Lorelei.

2. "Smażone zielone pomidory" (1991), reż. Jon Avnet

"Smażone zielone pomidory", reż. Jon Avnet
"Smażone zielone pomidory", reż. Jon Avnet

Ekranizacja powieści Fannie Flagg to historia sfrustrowanej Evelyn, która przechodzi kryzys wieku średniego. Kiedy odwiedza krewną w domu opieki, spotyka staruszkę Ninny. Kobieta opowiada jej historię przyjaźni dwóch kobiet w ogarniętej rasizmem Alabamie lat 30. XX wieku.


 
1. "Przerwana lekcja muzyki" (1999), reż. James Mangold

"Przerwana lekcja muzyki", reż. James Mangold
"Przerwana lekcja muzyki", reż. James Mangold

Film oparty na powieści Susanny Kaysen. Jego akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku. Główną bohaterką historii jest siedemnastoletnia Susanna, którą rodzice umieszczają w zakładzie psychiatrycznym. Dziewczyna spotyka tam socjopatkę Lisę, z którą zawiera przyjaźń. Nowa koleżanka pomaga Susannie zrozumieć samą siebie.

[DW]