TOP 10: Kino Nowej Przygody - najlepsze filmy

Do kin trafił film "Jurassic World" wpasowujący się w nurt Kina Nowej Przygody. Termin ten stworzył wybitny filmoznawca Jerzy Płażewski, który w Stopklatce prowadzi cykl "Jerzy Płażewski przedstawia filmy, które warto znać".
Określeniem tym Płażewski nazwał tendencje, które uwidoczniły się w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku i dostrzegalne są także w filmach współczesnych  Podstawowymi wyróżnikami tych produkcji jest wysoki budżet oraz czerpanie z różnych gatunków i konwencji filmowych, mniej popularnych we wcześniejszym okresie.

Prezentujemy najlepsze filmy "Kina Nowej Przygody":
 
10. "E.T." (1982), reż. Steven Spielberg

Kino Nowej Przygody
"E.T." - reż. Steven Spielberg

Piękna opowieść o przyjaźni małego chłopca Elliotta z kosmitą, który zgubił się na Ziemi podczas ekspedycji badawczej. Dziecko postanawia pomóc przyjacielowi wrócić do domu. Niestety na przybysza z obcej planety polują naukowcy i rządowi agenci, którzy chcą go wykorzystać we własnym celu.

9. "Avatar" (2009), reż. James Cameron

Kino nowej przygody
"Avatar" - reż. James Cameron

Obraz łączący w sobie elementy animacji i filmu fabularnego. Jego głównym bohaterem jest sparaliżowany komandos Jake, który zostaje wysłany na nowo odkrytą planetę o nazwie Pandora zamieszkałą przez humanoidalną rasę Na'vi. Dla mężczyzny ekspedycja ta jest szansą na odzyskanie zdrowego ciała, ale niesie ona za sobą duże ryzyko.

8. "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" (2003), reż. Gore Verbinski

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
"Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" - reż. Gore Verbiński

Nakręcony z wielkim rozmachem film przygodowy opowiadający o losach legendarnego pirata, kapitana Jacka Sparrowa. Z pomocą młodego kowala Willa Turnera postanawia on odzyskać swój statek zwany Czarną Perłą i uwolnić ukochaną młodzieńca.

7. "Mumia" (1999), reż. Stephen Sommers

Kino Nowe P
"Mumia" - reż. Stephen Sommers

Film przenosi nas do Egiptu pierwszej połowy XX wieku, gdzie grupa archeologów odkrywa mumię kapłana Imhotepa. Mężczyzna przed trzema wiekami został żywcem zabalsamowany i pogrzebany w sarkofagu. Kiedy zostaje on na nowo powołany do życia, zaczyna mścić się na ludziach.

6. "Goonies" (1985), reż. Richard Donner

KinoNoweP5
"Goonies" - reż. Richard Donner

Film przygodowy z dziećmi w roli głównej. Kiedy Country Club postanawia przejąć domy dzieciaków z paczki Goonies, te starają się znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy
i uniknięcie przeprowadzki. Na strychu odnajdują starą piracką mapę, która ma ich doprowadzić do skarbu.

5. "Powrót do przyszłości" (1985), reż. Robert Zemeckis

KinoNoweP5
"Powrót do przyszłości" - reż. Robert Zemeckis

Opowieść o zwariowanym profesorze Brownie, który konstruuje wehikuł czasu. Przy pomocy maszyny jego przyjaciel Marty McFly przenosi się 30 lat wstecz, do czasów młodości jego rodziców. Chłopak będzie musiał znaleźć sposób na wyswatanie swoich rodziców i powrót do przyszłości.

4. "Park Jurajski" (1993), reż. Steven Spielberg

KinoNoweP7
"Park Jurajski" - reż. Steven Spielberg

Akcja filmu rozgrywa się na wyspie Nublar, gdzie na życzenie ekscentrycznego milionera grupa naukowców tworzy rezerwat dinozaurów. Park ma być dostępny dla szerokiej grupy zwiedzających, jednak w trakcie badań nad nowo powstałymi zwierzętami okazuje się, że eksperyment wymknął się spod kontroli.

3. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" (1977), reż. Steven Spielberg

KinoNoweP8
"Bliskie spotkanie trzeciego stopnia" - reż. Steven Spielberg

Dramat, którego głównym bohaterem jest badacz zakłóceń energetycznych Roy Neary. Kiedy mężczyzna dostrzega latający statek kosmiczny, jego obsesją staje się spotkanie z kosmitami. Razem z grupą wybranych kieruje się ku Diabelskiej Wieży, aby tam poznać cel misji niezwykłych przybyszy.   

2. "Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki" (1981), reż. Steven Spielberg

KinoNoweP9
"Poszukiwacze zaginionej Arki" - reż. Steven Spielberg

Klasyk z Harrisonem Fordem w roli głównej. Przedstawia historię archeologa i uniwersyteckiego wykładowcy, doktora Indiana Jonesa, który otrzymuje zlecenie od służb specjalnych. Ma wyruszyć do Egiptu, aby odnaleźć tam biblijną Arkę Przymierza. Na miejscu okazuje się, że nie jest jedynym, który jej poszukuje.1. "Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja" (1977), reż. George Lucas

KinoNoweP10
"Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja" - reż. George Lucas

Ten kultowy film science fiction zapoczątkował w kinie amerykańskim nurt nowej przygody. Opowiada o młodym Luke'u Skywalkerze, który podejmuje się ważnej misji: chce uratować księżniczkę Leię i z pomocą galaktycznych Rebeliantów obalić rządy Imperium. Obraz otrzymał wiele nagród, w tym sześć Oscarów.  Może pochwalić się jednym z najbardziej oddanych fandomów.

[DW]