TOP 10: najlepsze filmy o festiwalach muzycznych

TOP 10: najlepsze filmy o festiwalach muzycznych
Zaczęło się lato, sezon szalonych przygód, wyjazdów, a dla wielu także wakacyjnych imprez z muzyką w roli głównej. Z tej okazji dla wszystkich fanów odpoczynku przy dźwiękach muzyki przygotowaliśmy ranking najsłynniejszym filmów o festiwalach.

10. "Soul Power" (2008), reż. Jeffrey Kusama-Hinte

"Soul Power" (2008), reż. Jeffrey Kusama-Hinte

Zapis festiwalu Zair '74, który odbył się w Kinszasie w 1974 roku. W imprezie udział wzięli amerykańscy wykonawcy soulowi i jazzowi, tacy jak James Brown, Celia Cruz, Bill Withers czy B.B. King. Występy artystów przeplatają ich wypowiedzi oraz wywiady z uczestnikami imprezy.

9. "No Cameras Allowed(2014), reż. James Marcus Hayney

"No Cameras Allowed" (2014), reż. James Marcus Hayney

Autorem tego obrazu jest fotograf, który podróżując po świecie bierze udział w największych festiwalach, takich jak Bonnaroo, Glastonbury czy Austin City Limits. Film jest relacją z imprez, w których uczestniczył. Heyney otwarcie przyznaje, że choć był na ponad pięćdziesięciu festiwalach nie zapłacił za wejście na żaden z nich.

8. "All Tomorrow's Parties" (2009), reż. Jonathan Caouette

"All Tomorrow's Parties" (2009), reż. Jonathan Caouette

Film opowiadający o powstaniu muzycznego festiwalu All Tomorrow's Parties. Został on złożony z materiałów zarejestrowanych za pomocą telefonów komórkowych i kamer przez uczestników imprezy oraz artystów występujących na scenie. Jest to obiektywna koncertowa relacja, pozwalająca obserwować festiwal oczami wielu osób.

7. "Part of the Weekend Never Dies" (2008), reż. Saam Farahmand

"Part of the Weekend Never Dies" (2008), reż. Saam Farahmand

Dokument o belgijskim zespole Soulwax i jego światowej trasie koncertowej, podczas której zagrali aż 120 koncertów w Europie, Australii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz Azji. W filmie poza fragmentami koncertów zarejestrowanych zaledwie jedną kamerą, pojawiają się też wywiady
z członkami zespołu.

6. "Gimme Shelter" (1970), reż. Albert Maysles, David Maysles, Charlotte Zwerin

"Gimme Shelter" (1970), reż. Albert Maysles, David Maysles, Charlotte Zwerin

Wstrząsający obraz ukazujący występ grupy The Rolling Stones w 1969 roku w ramach Altamont Free Festival. Na tej darmowej imprezie doszło do brutalnej interwencji gangu Hell's Angel, wynajętego przez Stonesów do zaprowadzenia porządku podczas imprezy. Motocykliści pobili wielu uczestników festiwalu, z czego czterech na śmierć.

5. "My Generation" (2000), reż. Thomas Haneke

"My Generation" (2000), reż. Thomas Haneke

Film dokumentalny, w którym zestawiono ze sobą uczestników trzech różnych edycji festiwalu Woodstock, pierwszego z roku 1969, z 1994 i z 1999 roku, w celu porównania ich ze sobą. Jak się okazuje, pomimo pokoleniowych i kulturalnych różnic, osoby te więcej łączy niż dzieli, gdyż ich reagowanie na muzykę jest zaskakująco podobne.

4. "Jazz on a Summer's Day" (1959), reż. Aram Avakian, Bert Stern

"Jazz on a Summer's Day" (1959), reż. Aram Avakian, Bert Stern

Opowieść o Newport Jazz Festival, który odbył się w 1958 roku w stanie Rhode Island. Dokument ukazuje wydarzenia, do których doszło podczas koncertów, ale także te spoza muzycznej sceny, np. wyścig żeglarski. Reżyserzy zdecydowali się na zastosowanie ciekawej konwencji: w filmie, poza pojedynczymi informacjami, nie pojawiają się dialogi ani narracja.

3. "Festival Express" (2003), reż. Bob Smeaton, Frank Cvitanovich

"Festival Express" (2003), reż. Bob Smeaton, Frank Cvitanovich

Historia "obwoźnego" festiwalu, do którego doszło latem 1970 roku z inicjatywy takich artystów jak Janis Joplin, The Grateful Dead czy The Band. Wykonawcy przez pięć dni jeździli po Kanadzie w specjalnie do tego celu wynajętym pociągu, grając koncerty w Toronto, Winnipeg i Calgary.

2. "Message to Love: The Isle of Wight Festival" (1997), reż. Murray Lerner

"Message to Love: The Isle of Wight Festival" (1997), reż. Murray Lerner

Dokument o rockowej imprezie o nazwie The Isle of Weight Festival, której najsłynniejsza spośród trzech edycji odbyła się w 1970 roku. Film w zabawny sposób opowiada o problemach, z jakimi musieli się zmierzyć organizatorzy festiwalu, między innymi z tłumem słuchaczy szturmujących scenę, na której pojawiły się takie sławy jak Jimi Hendrix, zespół Free czy Leonard Cohen.1. "Woodstock" (1970), reż. Michael Wadleigh

"Woodstock" (1970), reż. Michael Wadleigh

Bardzo znany obraz nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego, który opowiada o powstaniu jednego z najsłynniejszych festiwali na świecie - Woodstocku. Reżyser przenosi nas do 1969 roku, kiedy to na farmie Bethel w okolicach Nowego Jorku doszło do pierwszego, legendarnego koncertu, w którym udział wzięło setki tysięcy hippisów.

[DW]