TOP 10: najsłynniejsze ekranizacje gier komputerowych

TOP 10: najsłynniejsze ekranizacje gier komputerowych
We wtorek, 19 maja, odbędzie się oficjalna premiera trzeciej części gry "Wiedźmin", opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Jak pokazuje historia kina, gry nie zawsze stanowią wtórną adaptację dzieła filmowego czy literackiego. Często same inspirują twórców filmowych do stworzenia ekranizacji opartej na ich fabule. W rankingu prezentujemy te spośród nich, które zyskały największą popularność.
 
"Resident Evil" (2002), reż. Paul W. S. Anderson

"Resident Evil" (reż. Paul W.S. Anderson)
"Resident Evil" (reż. Paul W.S. Anderson)
Horror, którego fabuła nawiązuje do pierwszej i drugiej części gry. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Opowiada o korporacji Umbrella, która prowadzi badania genetyczne nad nieznanym wirusem. Kiedy wydostaje się on poza teren podziemnej placówki, bohaterowie rozpoczynają walkę o przeżycie.
 
"Książę Persji: Piaski czasu" (2010), reż. Mike Newell

"Książę Persji: Piaski czasu" (reż. Mike Newell)
"Książę Persji: Piaski czasu" (reż. Mike Newell)

Akcja filmu rozgrywa się w IX wieku, w średniowiecznej Persji. Główny bohater, książę Dastan, na skutek niefortunnych wypadków zostaje oskarżony o śmierć swojego ojca i zmuszony jest uciekać z miasta. Po drodze spotyka księżniczkę Taminę, z której pomocą zamierza uwolnić Piaski Czasu, a tym samym odwrócić bieg wydarzeń.
 
"Final Fantasy" (2001), reż. Hironobu Sakaguchi

"Final Fantasy" (reż. Hironobu Sakaguchi)
"Final Fantasy" (reż. Hironobu Sakaguchi)
Animacja będąca ekranizacją japońskich gier telewizyjnych. Film przenosi nas do roku 2065, kiedy to ludzkości grozi zakłada. Ziemię atakują przybysze z innej planety, którzy zabijają ludzi, porywają ich dusze i niszczą miasta. Grupa ocalałych stara się pokonać wrogów przy pomocy wielkiego działa zbudowanego w kosmosie.
 
"Silent Hill" (2006), reż. Christophe Gans

"Silent Hill" (reż. Christophe Gans)
"Silent Hill" (reż. Christophe Gans)
Film opiera się na pierwszej części gry, jednak nie jest wierną adaptacją elektronicznej historii. Pomimo odstępstw od fabuły horror oddaje mroczny klimat gry, głównie za sprawą kolorów i muzyki. Opowiada historię kobiety, która razem ze swoją 12-letnią córką przyjeżdża do tytułowego miasteczka Silent Hill.


"Need for Speed" (2014), reż. Scott Waugh

"Need For Speed" (reż. Scott Waugh)
"Need For Speed" (reż. Scott Waugh)
Historia byłego kierowcy rajdowego, Tobeya, który został niesłusznie oskarżony o zabójstwo. Po dwóch latach pobytu w więzieniu wychodzi na wolność. Mężczyzna ma jeden cel: pragnie wziąć udział w legendarnym wyścigu, aby udowodnić swoją niewinność i zemścić się na człowieku, który go oszukał.
 
"Mortal Kombat" (1995), reż. Paul W. S. Anderson

"Mortal Kombat" (reż. Paul W.S. Anderson)
"Mortal Kombat" (reż. Paul W.S. Anderson)
Ekranizacja jednej z najbardziej znanych gier lat 90. XX wieku. Na potrzeby filmu reżyser rozbudował nieco otoczkę fabularną, nie rezygnując jednak z myśli przewodniej zawartej w elektronicznym pierwowzorze – turnieju sztuk walk. Film opowiada historię walki ziemskich wojowników z siłami zła, które pragną zapanować nad Ziemią.
 
"Hitman" (2007), reż. Xavier Gens

"Hitman" (reż. Xavier Gens)
Film akcji oparty na popularnej grze wideo. Jest to historia płatnego zabójcy, Agenta 47, który podczas jednej z misji zostaje zdradzony. Od tego momentu z kata przeistacza się w ofiarę. Mężczyzna zmuszony jest bronić się przed agentami, którzy usiłują go zabić.
 
"Max Payne" (2008), reż. John Moore

"Max Payne" (reż. John Moore)
"Max Payne" (reż. John Moore)
Głównym bohaterem filmu jest nowojorski policjant, tytułowy Max Payne. Jego rodzina została zamordowana przez bandytów, którzy w momencie dokonywania zbrodni byli pod wpływem działania narkotyku wyzwalającego w ludziach wielką agresję. Kiedy Max trafia na trop dilera rozprowadzającego ten specyfik, postanawia się zemścić.
 
 
"Lara Croft: Tomb Raider" (2001), reż. Simon West

"Lara Croft: Tomb Raider" (reż. Simon West)
"Lara Croft: Tomb Raider" (reż. Simon West)

Ekranizacja gry opowiadającej o przygodach Lary Croft doczekała się dwóch części. Pierwsza z nich opowiada o wyprawie pani archeolog, która przy pomocy tajemniczego zegara, pamiątki po swym zmarłym ojcu, musi uratować świat przed zagładą. Na wykonanie zadania bohaterka ma jedynie 48 godzin.
 
"Super Mario Bros." (1993), reż. Roland Joffé, Dean Semler, Annabel Jankel, Rocky Morton

"Super Mario Bros." (reż. Roland Joffé, Dean Semler, Annabel Jankel, Rocky Morton)
"Super Mario Bros." (reż. Roland Joffé, Dean Semler, Annabel Jankel, Rocky Morton)
Opowieść o kultowym hydrauliku Mario i jego bracie Luigim. Wyruszają oni na pomoc badającej dinozaury Daisy, która została uprowadzona przez agentów złego króla. Kobieta ma odnaleźć dla niego fragment meteorytu, który umożliwi mu objęcie władzy nad całym światem.
 
[DW]