Top 10: seriale gangsterskie

"Zakazane imperium", "Breaking Bad" i "Krew z krwi"
W niedzielę na TVP2 zobaczyć będzie można kolejny odcinek drugiego sezonu serialu "Krew z krwi". Z tej okazji prezentujemy ranking najlepszych seriali gangsterskich.

Serial "Krew z krwi" opowiada historię Carmen (Agata Kulesza) - wdowy po zamordowanym gangsterze, która by chronić rodzinę jest zmuszona przejąć jego rolę. Jej z pozoru spokojne i poukładane życie rodzinne będzie zamieniać się w piekło świata zbrodni i przestępstw. Carmen musi samodzielnie podejmować bardzo trudne decyzje. Kobieta nie wie, komu zaufać, a granica pomiędzy dobrem a złem zaczyna się zacierać.


 
"Breaking Bad"

"Breaking Bad" - zdjęcie promocyjne
"Breaking Bad" - zdjęcie promocyjne

Opowieść przewidziana na pięć sezonów, produkowanych w latach 2008-2013. Serial został doceniony przez krytyków, którzy przyznali mu liczne nagrody. Jest to historia mężczyzny, który dowiaduje się, że ma nowotwór i w związku z tym postanawia zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. W tym celu rozpoczyna produkcję metamfetaminy.
 
"Synowie anarchii"

"Synowie anarchii" - zdjęcie promocyjne
"Synowie anarchii" - zdjęcie promocyjne

Gang motocyklowy z Charming, któremu przewodzi Clay Morrow, na własną rękę wymierza sprawiedliwości wszystkim, którzy wykazali się nielojalnością wobec swych "braci" lub w inny sposób sprowokowali ich gniew. Siedem sezonów serialu Kurta Settera kręconych było na przestrzeni sześciu lat, od roku 2008 do 2014.

"Prawo ulicy"

"The Wire" - zdjęcie promocyjne
"Prawo ulicy" - zdjęcie promocyjne

Historia policjantów z Baltimore walczących z handlarzami narkotyków. Każdy z sezonów koncentruje się na innym problemie, takim jak nielegalny handel, polityka czy system oświaty. Serial doczekał się pięciu sezonów, które były emitowane w latach 2002 -2008.
 
"Rodzina Soprano"

"Rodzina Soprano" - zdjęcie promocyjne
"Rodzina Soprano" - zdjęcie promocyjne
Opowieść o fikcyjnej rodzinie mafijnej z New Jersey. W chwili, gdy Tony Soprano, będący głową rodziny, zaczyna odczuwać ataki paniki, postanawia skontaktować się z psychiatrą. Serial już od momentu premiery zdobył sympatię widzów i uznanie krytyków, którzy docenili oryginalne ujęcie tematu. Twórca serialu, David Chase, w ciekawy sposób ukazał wpływ przemocy i stresu na człowieka.

"Zakazane imperium"

"Zakazane imperium" - zdjęcie promocyjne
"Zakazane imperium" - zdjęcie promocyjne

Akcja serialu toczy się w okresie prohibicji. Polityk Enoch "Nucky" Thompson rządzi Atlantic City, czerpiąc wielkie zyski ze sprzedaży alkoholu. Na swojej drodze spotyka wiele postaci historycznych tamtego okresu. Po czteroletniej produkcji Terence Winter zakończył pracę nad liczącym sobie pięć sezonów serialem. Jego obraz został wyróżniony licznymi nagrodami, między innymi Złotym Globem dla odtwórcy głównej roli, Steve'a Buscemi.


 
 
"Świat gliniarzy"

"Świat gliniarzy" - zdjęcie promocyjne
"Świat gliniarzy" - zdjęcie promocyjne
Głównym bohaterem serialu jest detektyw Vic Mackey z Los Angeles, który razem ze swoimi kolegami z grupy interwencyjnej próbują utrzymać porządek na terenie dzielnicy Farmington. By tego dokonać nierzadko działają na granicy prawa, lub poza nim. Serial składa się z osiemdziesięciu ośmiu odcinków podzielonych na siedem serii. Emitowany był w latach 2002-2008.
 
"Peaky Blinders"

"Peaky Blinders" - zdjęcie promocyjne
"Peaky Blinders" - zdjęcie promocyjne

Angielski serial kryminalny, którego głównym bohaterem jest Tommy Shelby, pochodzący z gangsterskiej rodziny. Mężczyzna przewodzi jednej z najgroźniejszych grup przestępczych w Birmingham, jednak nie zaspokaja to jego ambicji. Serial powstaje od 2013 roku.

"Love / Hate"

"Love / Hate" - zdjęcie promocyjne
"Love / Hate" - zdjęcie promocyjne

Jeden z najpopularniejszych seriali irlandzkich, często porównywany do "Rodziny Soprano". Ukazano w nim fikcyjną grupę przestępczą, działającą w Dublinie. Gangsterzy rywalizują między sobą o pozycję, nie stroniąc od przemocy fizycznej i psychicznej. Serial, powstający od 2011 roku, zdobył szereg nagród IFTA.

"Mob City"

"Mob City" - zdjęcie promocyjne
"Mob City" - zdjęcie promocyjne

Historia oparta na faktach, rozgrywająca się w latach 40. ubiegłego wieku. Ukazuje ona walkę szefa policji Los Angeles, Wiliama Parkera, z mafią, która rządzi na Zachodnim Wybrzeżu. Serial Franka Darabonta emitowany jest od 2013 roku.
 
"Lilyhammer"

"Lilyhammer" - zdjęcie promocyjne
"Lilyhammer" - zdjęcie promocyjne

Opowieść o nowojorskim gangsterze, który w ramach programu ochrony świadków przenosi się z rodziną do Liliehammer. Ten norweski serial kryminalny emitowany jest od 2012 roku.
 
[DW]