"Uprowadzona 3" i Liam Neeson najlepsi w amerykańskich kinach

"Uprowadzona 3" okazała się pierwszą dużą premierą 2015 roku w amerykańskich kinach. Wpływy sięgnęły ponad 40 mln dolarów. Żaden inny film nie zbliżył się do tego wyniku. Bardzo duże spadki zanotowały filmy, które od dwóch tygodni przewodziły w box office.
 
Wpływy filmu "Uprowadzona 3" z otwarcia szacowane są na 40,3 mln dolarów i choć robią duże wrażenia to nie są wyższe od tych, które były udziałem "Uprowadzonej 2". W 2012 roku sequel na starcie zgromadził 49,5 mln dolarów. Pierwsza część "Uprowadzonej" na starcie zarobiła 24,7 mln dolarów, ale w 2009 roku końcowe wpływy to było imponujące 145 mln dolarów i jest to wynik do poprawienia przez trzecią część. Filmowi "Uprowadzona 3" nie sprzyjają recenzenci, którzy chłodno oceniają ten odcinek sensacyjnej trylogii.
 
Warto jednak zauważyć, że dobry start "Uprowadzonej 3" dał filmowi drugie w historii najlepsze otwarcie wśród styczniowych premier. Lepiej poradził sobie w zeszłym roku film "Ride Along", który zarobił 41,5 mln dolarów. Trzecie miejsce należy do filmu "Projekt: Monster" (40 mln w 2008 roku), a czwarte do zeszłorocznego "Ocalonego" (37,8 mln w 2014).
 
Na całym świecie "Uprowadzona 3" osiągnęła wpływy sięgające w sumie 81,4 mln dolarów. Film wystartował także w Polsce. Liam Neeson będzie kontynuował karierę bohatera kina akcji, bo w takim repertuarze ciągle bardzo jest lubiany.
 
Drugie miejsce w amerykańskich kinach dla dramatu "Selma", którego bohaterem jest Martin Luther King. Mimo, że wyświetlany od kilku tygodni, dopiero teraz trafił do szerokiej dystrybucji. Wpływy w weekend to 11,2 mln dolarów i w sumie 13,5 mln dolarów. Wśród producentów tego filmu jest Brad Pitt, a już dziś w nocy obraz stanie do walki o Złote Globy. Film ma 98 proc. pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes.
 
Barierę 100 mln dolarów przekroczyły w miniony weekend "Tajemnice lasu" (3. miejsce) oraz "Niezłomny" (5. Miejsce). Wpływy obu filmów jednak nie imponują, bo "Tajemnice lasu" stać było na 9,75 mln dolarów przy spadku 48 proc. zainteresowania a film Angeliny Jolie to 8,4 mln dolarów i 54 proc. straty. Więcej stracił "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii", który wylądował na 4. miejscu ze stratą 57 proc. Wpływy w weekend to 9,4 mln dolarów, a w sumie 236,5 mln dolarów. Podczas 4. weekendu film zaczął tracić dystans do poprzednich części tej serii i trudno będzie mu w USA zająć pierwsze miejsce spośród tych filmów.  
 
W weekend Złotych Globów swoje wpływy z poprzedniego weekendu utrzymał film "Gra tajemnic" (7. miejsce). Tutaj także film trafił do szerokiej dystrybucji, a wpływy w weekend to 7,6 mln dolarów i w sumie 40,8 mln dolarów.
[Redakcja]