Wiosenna ramówka w TVP1: "Strażacy" i inne nowości

"Strażacy"
Nowe polskie seriale – "Strażacy" i "Uwikłani", rosyjska "Talianka", bohaterowie "Rancza" i "Ojca Mateusza", teatralna "Amazonia", premierowe filmy, takie jak "Syberiada polska", "80 milionów", czy "O północy w Paryżu", a także trudne sprawy rozwiązywane przez Elżbietę Jaworowicz oraz hitowe dokumenty dobierane przez Andrzeja Fidyka – to oferta TVP1 na wiosnę 2015 r.

Dwa nowe polskie seriale "Strażacy" (od 28 lutego, sobota, godz. 20:25) – pierwszy polski serial o tej grupie zawodowej z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Jakuba Wesołowskiego, Weroniki Rosati, Marty Ścisłowicz i Olafa Lubaszenki oraz "Uwikłani(od 4 marca, środa, godz. 20:25) – serial kryminalny, w którym każdy odcinek przedstawia innego bohatera uwikłanego w przestępstwo, z udziałem m.in. Przemysława Sadowskiego, Anny Muchy, Olgi Frycz, a ponadto rosyjska produkcja "Talianka" (od 6 marca, piątek, godz. 20:25) z Joanną Moro w roli głównej, historia pięknej Włoszki i rosyjskiego pilota, których połączyła miłość.

Widzowie TVP1 wiosną obejrzą także kolejną serię "Rancza" (9. seria, od 8 marca, niedziela, godz. 20:25) i "Ojca Mateusza" (13. seria, od 5 marca, czwartek, godz. 20:30). Z kolei fani "Klanu" i "Wspaniałego stulecia" spotykać będą swoich bohaterów od poniedziałku do piątku (pierwszy serial o godz. 17:55, drugi o godz. 15:50).

W marcu w TVP1 pojawi się także nowy, amerykański serial science-fiction pt. "Agenci T.A.R.C.Z.Y.(od 3 marca, wtorek, godz. 20:25) oraz o północy kryminalny "Oszustwo" (od 7 marca, sobota). Na Antenę wróci serial "Downton Abbey" (4. seria, od 7 marca, sobota, godz. 15:35).

W wiosennej ofercie nie zabraknie premierowych filmów z gwiazdami polskiego i światowego kina. W marcu TVP1 zaprosi widzów m.in. na adaptację bestsellerowej powieści Jo Nesbo "Łowcy głów" (reż. Morten Tyldum), w której wystąpił m.in. gwiazdor serialu "Gra o tron" Nikolaj Coster-Waldau.

Natomiast Cameron Diaz i Ashtona Kutchera obejrzeć będzie można w filmie "Co się zdarzyło w Las Vegas?" (reż. Tom Vaughan), to historia luzaka z Brooklynu i znerwicowanej brokerki, których hotelowy system komputerowy przez pomyłkę umieszcza w tym samym pokoju w hotelu w Las Vegas. Ashtona Kutchera zobaczą widzowie także w remake'u filmu z 1967 r. "Zgadnij kto" (reż. Kevin Rodney Sullivan) – o tym, czy przyszły narzeczony córki, jest tak godny zaufania, jak się to wydaje.

W kwietniu Jedynka planuje emisję m.in. takich filmów, jak: "80 milionów" (reż. Waldemar Krzystek) z udziałem m.in. Olgi Frycz, Filipa Bobka, Marcina Bosaka, Wojciecha Solarza, opowieść o brawurowej akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane przez komunistyczne władze; "Syberiada polska" (reż. Janusz Zaorski), w filmie wystąpili.: Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Natalia Rybicka i Sonia Bohosiewicz, dramatyczna historia Polaków deportowanych w latach 40. ubiegłego stulecia na Syberię, a także "W ciemności" (reż. Agnieszka Holland), w rolach głównych: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann, to prawdziwa historia ocalenia Żydówki Krystyny Chiger i jej rodziny opisana w jej autobiograficznej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

Wiosną Jedynka zaprosi swoich widzów także na filmy Woody'ego Allena: komedię "O północy w Paryżu" – w doborowej obsadzie: Owen Wilson, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen o losach niedawno zaręczonej pary, której wierność zostanie wystawiona na próbę przez wyrafinowanego znawcę sztuki i zmysłową muzę oraz "Zakochani w Rzymie", w którym wystąpili Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Greta Gerwig, Ellen Page, Roberto Begnini, Penelope Cruz – romantyczna komedia, na którą składa się kilka wzajemnie przenikających się nowel, których akcja toczy się równocześnie w Rzymie.

Milionowa widownia filmów dokumentalnych może liczyć na kolejne premiery cyklu "Oglądaj z Andrzejem Fidykiem" (czwartki, godz. 22:20). Na początek "5 rozbitych kamer" (5 marca), reż. Emad Burnat, Guy Davidi – palestyński rolnik Emad, za pomocą kolejnych pięciu kamer, które systematycznie są niszczone, dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Kolejny premierowy wiosenny film to "Ucieczka z Korei Północnej kraju śmierci" (19 marca), reż. Harkjoon LEE – zdesperowane kobiety z Korei Północnej korzystają z pomocy pośredników i uciekają do Chin, nielegalnie przekraczają granicę, za którą ich sytuacja rzadko zmienia się na lepsze.

Na wiosnę Jedynka planuje także emisję dokumentu upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. oraz "Kate Middleton. Księżniczka, czy Książę?" – opowieść o rodzinnej sielance na królewskim dworze i oczekiwaniu na przyjścia kolejnego dziecka, a także "Brytyjki ocalonej i wychowanej przez małpy" – fascynującej opowieści o kobiecie, którą jako małą dziewczynkę znalazły w lesie małpy, uratowały i przez kilka lat wychowywały.

W ofercie nie zabraknie również dokumentów historycznych, emitowanych w poniedziałki o godz. 22:00. Już 2 marca TVP1 zaprasza widzów na film o agentce brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych "Polscy bohaterowie wojenni. Krystyna Skarbek" (reż. Nick Clarke Powell), następnie 9 marca "Fotoamator" (reż. Dariusz Jabłoński) – w 1987 r., jednym z wiedeńskich antykwariatów znaleziono kilkaset kolorowych slajdów, na których utrwalono sceny z życia łódzkiego getta. Następne propozycje to m.in.: "Armia Hitlera na podsłuchu" (reż. Chris Spencer) – jak przechytrzono niemieckich generałów oraz "Doktorzy śmierci" (reż. Dirk Poglmann) – film dokumentalny o eksperymentach medycznych na ludziach przeprowadzanych m.in. przez niemieckich i japońskich lekarzy podczas II wojny światowej i po wojnie.

W kwietniu Jedynka planuje także emisję premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku", opartej na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. Nowy cykl to koprodukcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel.
Wielbiciele filmów przyrodniczych nadal będą mogli oglądać od wtorku do piątku "Naturę w Jedynce" (godz. 12:45), a w niedziele "BBC w Jedynce" (godz. 13:00).

Ponadto, w wybrane środy, po Lidze Mistrzów o godz. 23:45, Jedynka zaprasza na czteroodcinkowy cykl "Tajemnice początków Polski" (reż. Zdzisław Cozac), już 11 marca pokaże "Miasto zatopionych bogów" – dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach, a 18 marca – "Wyspa władców" – tytułowa wyspa to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne dwa odcinki pt. "Ukryte gniazdo dynastii" oraz "Karpacka Troja. Trzcinica" wyemitowane zostaną w kwietniu.

Jedno z premierowych przedstawień teatralnych w wiosennej ofercie Jedynki to "Amazonia" (reż. Bodo Kox). To komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością; rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Jakub Gierszał, Lesław Żurek i Aga Bogdan. Kolejna premiera to psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda "Zabójcza pewność" (reż. Mariusz Malec). Akcja przedstawienia rozgrywa się w Londynie podczas jednego spotkania byłej baletnicy, teraz poruszającej się na wózku inwalidzkim Elizabeth i Michaela – przystojnego bezrobotnego aktora i alkoholika. W rolach głównych: Magdalena Cielecka i Grzegorz Małecki.

W TVP1 nie zabraknie również publicystyki, szybkich interwencji i najszybszych informacji. Jak zwykle w czwartki wieczorem, o godz. 21:25, ludzkie problemy rozwiązywać będzie Elżbieta Jaworowicz w "Sprawie dla reportera", w środowe wieczory Tomasz Sekielski poruszać będzie ważne i aktualne tematy zagraniczne w "Po prostu", a codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18:30 Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski zapraszają na coraz popularniejszy "Świat się kręci". Natomiast kolejne "Wielkie Testy" pozwolą widzom sprawdzić swoją wiedzę – już wiosną w planach test o podatkach.

Tradycyjnie widzów Jedynki przepytywać będzie Robert Janowski w "Jakiej to melodii?" (od poniedziałku do piątku, o godz. 17:25 oraz w niedzielę o godz. 18:30). W weekend widzowie budzić się mogą o godz. 7:30 z Klaudią Carlos, Agatą Konarską, Markiem Jezierskim i Bogdanem Sawickim w "Dzień dobry w sobotę", a na wyborne dania zapraszać będzie Karol Okrasa ("Okrasa łamie przepisy", sobota, godz. 13:30). Radek Brzózka, jak zwykle podejdzie do sprawy naukowo w "Jak to działa?" (sobota, godz. 11:00) i w "Wiadomościach naukowych" (niedziela, godz. 19:20).
 
[KBS / TVP1]